четвер, 3 листопада 2016 р.

Способи виконання колійних робіт. Способи розміщення монтерів колії вздовж фронту робіт.

Способи виконання колійних робіт. Способи розміщення монтерів колії вздовж фронту робіт.
Способи виконання колійних робіт
Велике значення при складанні технологічних процесів має вибір способів виконання робіт і розміщення монтерів колії по фронту робіт.
Коліні роботи можна виконувати комплексно або роздільно. При комплексному способі всі роботи, наприклад, суцільна заміна рейок і шпал, виконуються одночасно ланками. Всі основні роботи в нас в Україні виконуються комплексно.
При роздільному способі спочатку виконують один вид робіт, наприклад, суцільну заміну рейок, а потім інший, наприклад, суцільну заміну шпал. Переваги комплексного способу виконання робіт перед роздільним полягає в тому, що:
        до 40 % робіт можуть бути перенесені на базу КМС;
        знижується сумарна трудомісткість робіт, тому що відпадає необхідність уповторному виконанні ряду операцій.
Так, при суцільній зміні колії роздільним способом виконується заміна рейок колії, розбирання проміжних скріплень, а потім їхня зборка. Потім, при суцільній заміні шпал ці операції повторюються.
При комплексній же зміні рейкошпальної решітки ці операції виконуються 1 раз на ланкоскладальній базі. Крім того, при заміні рейок і шпал приходиться  повторювати операції з виправлення колії в плані та профілі. При суцільній заміні рейок роздільним способом  прийдеться виконувати ряд «непотрібних» робіт, таких як зарубка верхніх постелей шпал під нові підкладки, антисептування місць зарубки, розвезення і розкладка рейок по фронту робіт і ін. При комплексному виконанні робіт зі зміни рейко-шпальної решітки повторні і непотрібні роботи відпадають;
– поліпшується якість робіт  тому, що зборка рейкошпальної решітки переноситься з перегону на базу, де ця робота виконується на напівавтоматичних  лініях;
– максимально використовуються існуючі машини й устаткування, наприклад,   при роздільному способі виконання робіт з модернізації або капітального ремонту колії  колієукладачі можуть бути використані тільки при суцільній заміні рейок, при комплексному ремонті – на заміні рейок і шпал одночасно;
– підвищується продуктивність праці на перегоні і скорочується необхідна  тривалість «вікон» і тим самим зменшується збиток для  руху поїздів;
  – полегшується технічне керівництво роботами і  контроль за їхньою якістю.
Однак комплексний спосіб має і свої недоліки. Оскільки велика частина робіт виконується на базі КМС, то необхідно створити такі бази. Необхідно нести витрати на доставку матеріалів верхньої будови колії на базу   КМС і з бази КМС на місце робіт. При роздільному способі виконання робіт цих витрат нести не потрібно.
У зв'язку з цим в країнах СНД роздільне виконання робіт допускається у виняткових випадках  при  неможливості  виділити  в графіку руху  поїздів «вікно» достатньої тривалості. Хоча в Росії останнім часом почали застосовувати роздільний спосіб і  при капітальному ремонті колії.

Способи розміщення монтерів колії вздовж фронту робіт.
По розміщенню робітників на фронті робіт розрізняють 3 способи: поточний, ланковий і змішаний (поточно-ланковий).
При поточному способі бригади поділяються на групи за числом послідовно виконуваних операцій. Всі операції, що входять до складу окремої роботи, а, отже, і всі роботи, поєднуються в потоки, що виконуються в одному темпі,  рівному темпові ведучої роботи у випадку виконання комплексу робіт, або ведучої операції у випадку виконання окремої роботи. За ведучу роботу звичайно приймається сама трудомістка з них, як правило, що вимагає найвищої кваліфікації, а за ведучу операцію – операція, що відбиває суть виконуваної роботи.
Якщо зобразити потоковий спосіб виконання робіт на вертикальному графіку, то він буде мати вигляд.
Отут повинний бути графік- поточний спосіб
Порушення темпу к.-л. операції спричиняє порушення темпу всього процесу. До кожної наступної операції можна приступати тільки після підготовки для неї фронту робіт. Цей фронт складається з довжини ділянки l, на якій розміщена група робітників, що виконує попередню операцію, і необхідного за умовами виконання наступної операції (або роботи) розриву Dl. Якщо ведуча операція 3, то час, що повинний пройти до її початку, називається часом розвороту робіт, а час від кінця ведучої роботи до кінця «вікна» називається часом згортання роботи.

При ланковій способі фронт робіт поділяється на ланки і  на кожній ланці бригада  робітників виконує на своїй ділянці послідовно всі роботи комплексу або всі операції даної роботи. Виконання робіт починається одночасно по усьому фронті робіт. На графіку це буде виглядати  так.
Поточний спосіб має значні переваги перед ланковим. При поточному способі можна спеціалізувати визначені групи робітників на визначених роботах. Це дозволить забезпечити більш високу продуктивність праці та якість робіт.
Можна більш кваліфікованих робітників поставити на більш складні операції, а менш кваліфікованих – на  менш складні, що також дозволить збільшити продуктивність робіт і поліпшити їхню якість.

При поточному способі потрібно менше інструментів, ніж при ланковій; скоріше можна підготувати колію до пропуску поїзда; створюються кращі умови для контролю якості  робіт, тому що кожна наступна група зацікавлена у високій якості робіт попередньої групи. Мається більше можливостей механізації робіт і застосування машин. Оскільки на ведучі операції ставлять більш кваліфікованих монтерів колії, то темп робіт визначають кваліфіковані монтери колії.
При ланковій способі кожен робітник або група робітників повинні уміти виконувати усі види колійних робіт, що мають різну трудомісткість і складність і потребують робітників різної кваліфікації. Закінчуючи одну роботу і починаючи іншу, робітники повинні змінювати інструмент і витрачати на це час. При цьому потрібна велика кількість інструмента, з якого в кожен  даний момент використовується тільки частина. Керівництво і контроль робіт при великому фронті утруднені. Загальний темп виконання всіх робіт визначається темпом менш кваліфікованих робітників, тому що вони затримують інших.

Тому поточний спосіб є більш прогресивним. Наприклад, комплекс механізованих і автоматизованих робіт можливий тільки при поточному методі. Однак, він має і недоліки: Робітники починають роботу і закінчують її не одночасно, а послідовно одна група за іншою; у результаті витрачається частина корисного часу на розгортання і згортання робіт. При великих комплексах робіт для боротьби з цим переходять на східчастий вихід бригад на роботу; використовуючи монтерів колії в період розгортання на інших роботах поблизу; підсилюючи першу групу на початку робіт монтерами колії з наступних груп. А наприкінці роботи монтери з перших груп переводяться в бригади, що закінчують комплекс робіт. Часто при ремонтах колії застосовують змішаний або поточноланковий спосіб виконання робіт, при якому удається використовувати переваги, як поточного, так і ланкового способу. Оскільки при поточноланковій способі головні роботи виконуються поточним способом, а частина другорядних робіт, особливо в період розвороту і згортання робіт, виконується ланковим способом.

Немає коментарів:

Дописати коментар